Brandt Jacek

Zdjęcie z okupacji.

Pseudonim: „Zawisza”.
Stopień wojskowy: strzelec.
Placówka Maluszyn, Obwód Radomsko.
Oddział partyzancki Obwodu Włoszczowa M.Tarchalskiego „Marcin”.

Urodzony 17 września 1922r. w Złotym Potoku.
Ukończył szkołę powszechną, a do 1939r. szóstą klasę gimnazjum.
Na początku 1939r. zarejestrowany i zatrudniony dorywczo w Nadleśnictwie Gidle jako robotnik leśny, a następnie jako pracownik fizyczny w majątku w Maluszynie.
Od wiosny 1943r. członek AK Placówka Maluszyn.
Latem 1943r. wraz z innymi rozbija zlewnię kontyngentowego mleka w Maluszynie i musi się ukrywać.
Skierowany wraz ze „Zbirem”, „Czarnym” i „Kuną” do oddziału partyzanckiego Mieczysława Tarchalskiego „Marcin” po drodze, w miejscowości Ciemiętniki rozbroili trzech policjantów granatowych, a następnie uszkodzili niemiecki samochód.
7 lipca 1943r. wstąpił do oddziału Mieczysława Tarchalskiego "Marcin".
8 października 1943r. ciężko ranny w głowę podczas opanowania wsi Stojewsko. Leczono go w szpitalu polowym we wsi Krogulec (dom Kędzierskich) i przez pewien czas we wsi Żeleźnica. W drugiej połowie listopada, kiedy przebywał ponownie w Krogulcu, przyjechała tam żandarmeria w sprawie kontyngentów. Rana była już prawie wyleczona, ale ze względów bezpieczeństwa partyzanta umieszczono na około 2 godziny w lesie. Niestety mimo zabandażowania i okrycia głowy już na drugi dzień rana zaczęła ropieć. Przy pomocy brata został wysłany samochodem do szpitala w Częstochowie. Na przedmieściach miasta wpada jednak w ręce Niemców i zostaje umieszczony w szpitalu, ale pod nadzorem. Obawiając się okrutnego śledztwa odebrał sobie życie (niektóre źródła podają, że wbił sobie w niezagojoną ranę w głowie ołówek). Miało to miejsce 27 listopada 1943r.